KRASSNER, Paul
 Rumpleforeskin
9. 4. 1932


Žurnalista, komik, "investigativní satirista", humorista, jeden ze stěžejních protagonistů kontrakultury 60. a 70. let.Jeho “volnomyšlenkářský, kritický a satirický” časopis
The Realist (1958 - 1974, 1986 - 2001) se stal jakousi soukromou chronologií událostí, jichž se účastnil, a témat, jimiž se zabýval: protesty proti válce ve Vietnamu, cenzura, obcenita, psychedelie. V časopise publikoval výmluvné fotografie, urážlivé karikatury, zlé satiry a extrémně paranoidní konspirační teorie, jimiž strhával masku serióznosti nejrůznějších politiků i kulturních a společenských osobností a šokujícím způsobem komentoval společenské události (např. vraždu prezidenta Johna F. Kennedyho nebo hromadnou sebevraždu náboženské sekty v guyanském Jonestownu v r. 1978). Stejně provokativní jako The Realist byla i jeho veřejná prezentace, často pod vlivem LSD, jako tomu bylo v televizních show nebo v  soudním procesu s Chicagskou sedmou (1968, viz
Hoffman), kde měl figurovat jako svědek.Propagoval heslo “Udělej to teď”, jež shrnuje jeho filosofii, že je třeba přestat být “vězněm svých vin a strachů” a že je třeba zrušit rozdíl mezi “konáním a bytím, duší a tělem, rozkoší a zásadami, prací a hrou, orgasmem a láskou”. Spolupracoval s Kenem Keseym, účastnil se psychedelických experimentů Timothyho Learyho a Richarda Alperta přátelil se s Lennym Brucem, jehož texty uspořádal do knihy Lenny Bruce: How To Talk Dirty and Influence People (1972), koncem 90. let pak do knihy The (Almost) Unpublished Lenny Bruce.

V r. 1968 založil spolu s Abbie Hofmanem a Jerrym Rubinem Youth International Party (YIP, Mezinárodní stranu mládeže) sdružující politicky aktivní hippies. Toto své politické působení později zhodnotil v knize How a Satirical Editor Became a Yippie Conspirator in Ten Easy Years (1971).

Krassnerova setkání s vůdčími osobnostmi 60. let a osobní vyrovnání se s érou hippies (včetně popisu procesu s Chicagskou sedmou) jsou námětem knihy Confessions of Raving, Unconfined Nut: Misadventures in the Counterculture (1993).

Své nejlepší časopisecké články, historky a povídky (vydávané běžně v časopisech Rolling Stone, Spin, Playboy, Penthouse, Mother Jones, The Nation, New York, The Village Voice, San Franciso ExaminerLos Angeles Times, L. A. Weekly, High Times) vydal souborně v knize The Winner of the Slow Bicycle Race: The Satirical Writings of Paul Krassner (předmluva Kurt Vonnegut, 1984).

Jeho zatím poslední knihou je One Hand Jerking: Reports from an Investigative Satirist (2005) s předmluvou Harryho Shearera a úvodem Lewise Blacka. Soubor esejů se věnuje žhavým tématům současnosti (pornografie, válka proti drogám, válka v Íráku), přičemž ve svém "investigativně satirickém" přístupu plynule přechází od Charlese Mansona k Homeru Simpsonovi, od obřízky k propagandě, od Dolly Partonové k Lennymu Bruceovi, přesně podle Krassnerova kréda: "Jedinou naší posvátnou krávou je neúcta."

Zřejmě naplňování tohoto kréda jej dovedlo i k označení, že Krassner "je jediným člověkem na zemi, který získal ocenění jak od časopisu Playboy (za satiru), tak i od Mediální konference Feministické strany (za žurnalismus), při 14. amsterodamském Cannabis Cup v r. 2001 byl uveden do kontrakulturní Síně slávy jako "děkan podzemní žurnalistiky". Je také nositelem ceny Uptona Sinclaira za svobodu vyjadřování. Ve spisech FBI je ovšem veden jako "šílený magor bez hranic".

ZPĚT


D. d.:
Román –

Court Jester
(2001)

Próza  
Tales of Tongue Fu
(1981)
My Acid Trip With Groucho Marx (1982)
Pot Stories for the Soul (1999)
Sex, Drugs & the Twinkie Murders (2000)
Psychedelic Trips for the Soul (2001)
Magic Mushroom Stories for the Soul

Interview 
Impolite Interviews
(1961, Paul Krassner’s Impolite Interviews, 1999)

Audio –
We Have Ways of Making You Laugh
(1996)
Brain Damage Control (1997)
Sex, Drugs, and the Antichrist (1999)
Live From the Neo-Pagan Festival (1999)
Campaign In the Ass (2000)
Irony Lives
(2002)
The Zen Bastard Rides Against
(2004) 

Film –
Dynamite Chicken
(1971)
Lenny Bruce Without Tears (1975)
The Wilton North Report (TV seriál, 1987)
Flashing on the Sixties: A Tribal Document (1990)
Lenny Bruce: Swear to Tell the Truth (1998)