WILSON, Robert Anton
18. 1. 1932, Brooklyn, New York
11. 1. 2007, Capitola, KalifornieŽurnalista, futurolog, psycholog, filosof, autor konspiračních románů a sci-fi, dramatik, esejista, anarchista
Ištařin návrat - ukázka
Illuminatus - ukázka

 

Vystudoval Brooklynskou polytechniku (1952-57) a Newyorskou univerzitu (1957-58), ale záhy se začal věnovat žurnalistice (přispíval do časopisu
Playboy). Věnuje se převážně kontroverzním tématům - mystériu sexu, okultním vědám, psychedelické a vědeckotechnické revoluci a futurologii. Tak je tomu v esejistických knihách Sex and Drugs: A Journey Beyond Limits (1973) či Ishtar Rising: Why the Goddess Went to Hell and What to Expect Now that She’s Returning (1973, 1989, č.
Ištařin návrat, 2000), zabývající se postavením ženy v dějinách a feminismem. Spolupracoval s Timothym LEARYM a podílel se i na několika kapitolách z Learyho knih Neuropolitics: The Sociobiology of Human Metamorphosis (1978, č. Neuropolitika, 1999) a The Game of Life (1993, č. Hra života, 1998).

Poč. 70. let na sebe upozornil jako jeden z předních znalců a popularizátorů hnutí bavorských Iluminátů. Svého technického vzdělání, psychedelických zkušeností a širokých znalostí společensko-politických souvislostí využil ve svých obsáhlých konspiračních románech - trojdílném opusu
The Illuminatus! Trilogy (1975, č.
Illuminatus, 1997-2002), který napsal s Robertem Sheou. Román je obrovskou mystifikací, jež se pokouší najít původ, smysl a účel na svět negativně působící sekty Iluminátů. Protihráčem Iluminátů je přitom neméně záhadná organizace Discordia.

Autoři dokonale kloubí nejrůznější mýty i historické a společenské události od zániku Atlantidy až po vraždu Johna F. Kennedyho, stejně jako literární styly ovlivněné W. S. Burroughsem, Jamesem Joycem nebo Ezrou Poundem.

Trilogie byla též převedena do desetihodinového vědeckofantastického rockového opusu a pod patronací anglické královny Alžběty II. hrána v National Theatre of Great Britain v r. 1977. Hra sklidila jistý úspěch - i díky tomu, že v ní hrál sám Wilson několik minut nahý.

Na románovou trilogii volně navazují esejistická trilogie Cosmic Trigger: The Final Secret of the Illuminati (1977), Down To Earth (1991) a My Life After Death (1995), The Illuminati Papers (1977), Right Where You Are Sitting Now - Further Tales of the Illuminati (1977) a beletristické knihy Masks of Illuminati (1981), trilogie The Historical Illuminati Chronicles: The Earth Will Shake (1982), The Widow's Son (1985) a Nature's Son (1991). Kulty a konspiracemi se zabývá i v interaktivní knize Everything Is Under Control (1996).

Úspěšná byla Wilsonova divadelní hra Wilhelm Reich in Hell (1987), poprvé hraná v r. 1985 v Dublinu, pozornost vzbudily i jeho filmové scénáře Reality Is What You Can Get Away With (1992) a The Walls Came Tumbling Down (1997) o zhroucení hranic lidského vědomí. V r. 1998 hrál ve filmu 23 (r. Hans Christian Schmid) o skupině hackerů, ctitelů knihy Illuminatus!.

Robert A. Wilson byl velmi aktivní na internetu (viz např. jemu věnované stránky http://deoxy.org/raw.htm, http://www.rawilsonfans.com/ nebo http://www.deepleafproductions.com/wilsonlibrary/) a po celou dobu si udržoval početné publikum. V r. 1976 založil společnost Straflight Network propagující vlastní myšlenky, myšlenky svého přítele Timothyho Learyho a ideje kultovního seriálu a filmů Star Trek. Je známý přepracováváním a přejmenováváním svých děl. S P. L. WILSONEM a Rudym Ruckerem se podílel na antologii postkyberpunkové sci-fi Semiotext(e) SF, která obsahuje ukázky z děl BURROUGHSE, GIBSONA, Ballarda, Colina Wilsona, P. L. WILSONA i z jeho vlastního. Jeho dílo mělo určující vliv na tvorbu Toma ROBBINSE.

V knize Quantum Psychology - How Brain Software Programs You and Your World (1990) rozvíjí tezi, že s nástupem kvantové mechaniky, relativity, neeukleidovských geometrií, nearistotelovské logiky a obecné sémantiky došlo sice k dramatickým změnám ve světě, lidské myšlení však tkví stále hluboko v kosmologii středověku. Východisko nachází v uvědoměním si svého já a následně celého vesmíru.

R. A. Wilson si celý život uchovával smysl pro jízlivou  satiru, ironii a anarchistický humor, s nímž komentoval a prakticky konfrontoval způsoby amerického vládního systému a způsobu myšlení stejně jako hnutí New Age. O tom svědčí i jeho politická
strana Guns and Dope Party, která vystoupila s požadavkem, aby třetinu kongresu obsadili pštrosi, podporovala "každého", kdo se napsal na kandidátku na prezidenta USA, a svými přáteli byl v r. 2003 kandidován i na kalifornského guvernéra.

Zároveň byl
pod jménem Papež Bob členem Church of SubGenius, účastnil se nevadského festivalu Burning Man a jako propagátor léčitelského užívání marihuany i amsterdamského Cannabis Cupu.
 
lb

D.d.: 

Literatura faktu -
Playboy’s Book of Forbidden Words
(1972)
Sex and Drugs: A Journey Beyond Limits (1973)
The Book of the Breast (1974)
Prometheus Rising (1983)
Right Where You Are Sitting Now (1983)
The New Inquisition (1986)
Natural Law, or Don't Put a Rubber on Your Willy (1987)
Coincidance (1988)
Neuropolitique (1988) (s Timothym Learym & Georgem Koopmanem) revidovaná Neuropolitika
Sex, Drugs and Magick: A Journey Beyond Limits
(1988)
TSOG: The Thing That Ate the Constitution (2002)

Beletrie -
The Sex Magicians (1973)
Schrodinger’s Cat Trilogy (1979- 81): The Universe Next Door, The Trick Top Hat, The Homing Pigeons


Audio -

Acceleration of Knowledge
(1991)
Religion for the Hell of It (1991)


Film -
Manual de Evasão (1994)
Os Túneis da Realidade
(1996)