VOLLMANN, William T(anner)
28. 7. 1959, Los Angeles (Kalifornie)Spisovatel, žurnalista (New York Times Magazine, Harper's, Spin Magazine, Esquire, The New Yorker, The New York Times Review a další)


Absolvent Deep Springs College (1977-79), Cornellovy university (1981) a Kalifornské university v Berkeley (1982-83).


Jeho tvorba se vyznačuje přesným popisem reálií a skutečností, které ve většině případů poznal osobně a mnohdy s nasazením života – v Thajsku unesl dětskou prostitutku z nevěstince, vykoupil ji od jejího otce a zaplatil jí studia, při psaní knihy Fathers and Crows  strávil o samotě dva týdny na Severním pólu, aby lépe poznal situaci objevitelů v 19. století, při cestování Bosnou v r. 1994 zahynul jeho přítel fotograf Francis Tomasik, když jejich auto najelo na minu.

Ze své první takové cesty, do Afghánistánu v roce 1982, na kterou si vydělal jako jednatel u pojišťovací společnosti, vytěžil svou první, nebelitristickou knihu, An Afghanistan Picture Show: Or How I Save the World (1992), v níž popisuje své zkušenosti s životem s mudžahedíny.

Úspěch sklidil svým prvním románem You Bright and Risen Angels: A Cartoon (1987, Vy zářící a povýšení andělé), pro nějž bývá označován za pokračovatele Thomase Pynchona. Popis absurdní války mezi hmyzem a vynálezcem elektřiny se Vollmanovi stává příležitostí k zachycení povahy politického boje o moc.

Druhá kniha, sbírka 13 povídek The Rainbow Stories (1989, Duhové příběhy), zachycuje “extrémní stavy bytí” na životních osudech prostitutek, bezdomovců, zločinců či skinheadů, jejichž předlohy Vollman potkal v sanfranciské pochybné čtvrti Tenderloin. Každý příběh má asociaci v jedné z barev duhy, k nimž jsou ještě přidány černá a bílá.

Stejným prostředím se zabývá i román Royal Family (2000), jehož děj je doprovázen množstvím biblických alegorií a překroucených klišé postmoderního detektivního románu.

V postupně vznikajícím sedmidílném díle Seven Dreams: A Book of North American Landscapes (Sedm snů: Kniha o severoamerických krajinách) se Vollmann pokouší vytvořit “symbolické dějiny” Severní Ameriky. Dosud vyšly tři svazky The Ice-Shirt (1. svazek, 1990), který se zabývá násilím a vražděním, jež na původním obyvatelstvu páchali Vikingové, Fathers and Crows (2. svazek, 1992) a The Rifles (6. svazek, 1994) se zaměřením na kontrast mezi dobou, kdy severní pobřeží Kanady prozkoumával John Franklin (1819-27) a dnešním životem Inuitů. Třetím svazkem je Argall: The True Story of Pocahontas and Captain John Smith (2001)  má být Argall a sedmým The Cloud-Shirt.

Sbírka The Atlas: People, Places, and Visions (1996, č. Atlas, 2002) je souborem 53 příběhů z nejrůznějších koutů světa (Los Angeles, Hong Kong, Mexiko City, Kambodža, Sarajevo) se zaměřením na lidi na okraji. Vollmanův text také doprovází knihu fotografických portrétů (skinheadi, pacienti po eloktrošocích, narkomani, prostitutky) Kena Millera Open All Night (1995).

Za obsáhlou a dlouho očekávanou, ilustrovanou, sedmidílnou knihu o násilí Rising Up, Rising Down: Some Thoughts on Violence, Freedom and Urgent Means (2004) byl nominován na National Book Critics Circle Award. Kniha, která čtenáře provede mimo jiné i Kambodžou, Somálskem a Irákem, byla též vydána v jednosvazkové zkrácené verzi.

V roce 2005 vydal román Europe Central, jež americké čtenáře seznamuje s širokou plejádou lidských osudů (např. Dmitrij Šostakovič) uvízlých ve válce mezi Německem a Sovětským svazem. Kniha získala Národní knižní cenu za beletrii.

V sociálně kritických dílech pokračuje i nadále, jak o tom svědčí literatura faktu Uncentering the Earth: Copernicus and the Revolutions of the Heavenly Spheres (2006), který je součástí populárně naučné edice "Velké objevy", dále pak  Poor People (2007), nebo chystaná kniha Riding Toward Everywhere (2008).

Vedle literární činnosti se věnuje i malbě.

William Vollmann navštívil Českou republiku v r. 2002 na pozvání 12. festivalu spisovatelů Praha.

lb

ZPĚT

D. d.: Romány -
Whores for Gloria nebo Everything Was Beautiful until Girls Got Anxious (dokumentární román) (1991)
Butterfly Stories: A Novel (1993)
The Shame of Your Youth (román o potratu)
This Multitude of Crimes (autobiografie prince z malého východoevropského království)
The Royal Family (2000)

Povídky

Thirteen Stories and Thirteen Epitaphs
(1991)