HAYDEN, Tom
(Thomas Emmett Hayden)
11. 12. 1939 Detroit,
Michigan

Sociální a politický aktivista, politik, v 60. letech jeden z předních organizátorů hnutí proti válce ve Vietnamu a za občanská práva. Zakladatel a v letech 1962-63 prezident SDS.

V letech 1964-68 žil v Newarku, New Jersey, kde rozvíjel projekt rozvoje místní komunity, Newark Community Union Project. Zprvu stoupenec  pasivní občanské neposlušnosti postupně podléhal vlivu revoluční ideologie Černé moci, což jej dovedlo až k výroku, že „kdyby bylo třeba, dokázal bych střílet a zabíjet.“ V r. 1968 byl spolu s Abbiem Hoffmanem a Jerrym Rubinem jedním z hlavních organizátorů demonstrace v Chicagu během sjezdu Demokratické strany a spolu s nimi tvořil i hlavní obžalované v následném procesu tzv. Chicagské sedmy. Znechucení jej přivedlo až k přitakání násilným akcím Weathermenů (viz Rudd, Mark). Nakonec se od hnutí distancoval, neboť „tohle nebylo svědomím této generace, ale spíše jejím podvědomím

Uskutečnil několik cest do Kambodže a Severního Vietnamu, v r. 1972 i se svou manželkou, herečkou Jane Fondovou. V letech 1982-92 působil v kalifornském Státním shromáždění a v letech 1992-2002 v kalifornském senátu. V r. 1997 neúspěšně kandidoval na starostu Los Angeles. Dnes se svou druhou manželkou, herečkou Barbarou Williamsovou, žije v Los Angeles a přednáší na tamějších univerzitách. Patří mezi velké odpůrce války v Iráku. Je autorem několika knih, například Vzpoura v Newarku: Úřední násilí a odpověď ghetta (Rebellion in Newark: Official Violence and Ghetto Response, 1967), Soud (Trial, 1970), z poslední doby pak Rebel: Osobní historie 60. let (Rebel: A Personal History of the 1960s, 2003) nebo Pouliční války: Gangy a budoucnost násilí (Street Wars: Gangs and the Future of Violence, 2004).

lb

(psáno pro doslov a vysvětlivky knihy Jamese Kunena Jahodová proklamace, Maťa, 2006)

ZPĚT