ELLROY, James
(vl. jm. Lee Earle Ellroy)
4. 3. 1948, Los Angeles


Autor detektivních románů a povídek.

Pochází z neutěšených rodinných poměrů, rodiče se rozvedli, když mu byly 4 roky, a jeho matka byla zavražděna v r. 1958, takže již záhy poznal život na losangeleských ulicích. Ze střední školy ve Fairfaxu byl vyloučen za záškoláctví a za antisemitské výroky, z armády pak (1965) za simulování nervového zhroucení. V té době také umřel jeho otec.


Přespával v parcích, účastnil se množství drobných loupeží, experimentoval s drogami a propadl závislosti na alkoholu – za opilství, krádeže v obchodech a vstup na cizí pozemek (přibližně za 30 kriminálních činů) byl v letech 1965-77 celkem dvanáctkrát ve vězení (nejdéle na osm měsíců).


Svůj život zásadně přehodnotil, když musel být v r. 1977 dvakrát hospitalizován se zápalem plic. Po uzdravení se zapojil do programu Anonymních alkoholiků a našel si legální zaměstnání. Jedno z jeho nejdelších bylo zaměstnání nosiče na golfových hřištích v Kalifornii a v New Yorku (1977-84).


V té době se začal zamýšlet nad možností zúročit v literatuře svou životní zkušenost i zálibu v detektivní literatuře a televizních seriálech (např.
The Fugitive Charlese
Beaumonta) - měl načteno na dvě stě detektivek, které ukradl v nejrůznějších obchodech a knihkupectvích a teoretickou průpravu měl z předchozích častých návštěv veřejných knihoven, kde mohl při studiu americké literatury 20. století “diskrétně popíjet”.

V r. 1979 začal psát první knihu
Brown’s Requiem (Brownovo rekviem, 1981), chandlerovský příběh soukromého očka Fritze Browna, který je v Los Angeles na stopě skupině vyděračů. Knihu do filmové podoby převedl Jason Freeland v r. 1998. Roli hlavní postavy ztvárnil Michael Rooker, který Ellroyovu tendenčně vykreslenou postavu drsného detektiva obdařil citovostí a sympatičností.


Po částečném úspěchu své prvotiny se začal psaním zabývat soustavně. Od té doby přibližně každý rok vydává novou knihu. Svůj vypravěčský talent potvrdil hned následující knihou
Clandestine (Tajný, 1982) o policejním úředníkovi, který pátrá po vrahovi své bývalé milenky - byla nominovaná na prestižní Edgarovu cenu.


V
Blood on the Moon (Krev na Měsíci, 1983) se pod kriminálním příběhem střetu duševně nevyrovnaného detektiva Lloyda Hopkinse a psychopatického vraha skrývá psychologická úvaha o spravedlnosti. Kniha zaujala i neobvyklým smícháním romantismu a materialistického realismu a byl podle ní natočen televizní film Cop (Policajt, 1987) s Jamesem Woodsem v hlavní roli. Postava Lloyda Hopkinse vystupuje i v dalších knihách Because the Night (1984) a Suicide Hill (1986). Souborně tato trilogie vyšla pod názvem LA Noir v r. 1998.


S velkým úspěchem se setkal soubor čtyř Ellroyových knih
L. A. Quartet. Jeho první svazek Black Dahlia (Černá Jiřina, 1987) vychází ze skutečné události z r. 1947, kdy bylo v losangeleských ulicích nalezena zavražděná herečka Elizabeth Shortová, přezdívaná Černá Jiřina. Podrobnosti popisované vraždy přitom vykazují shodné prvky  s vraždou Ellroyovy matky, která stejně jako v případě Shortové nebyla nikdy vyřešena. Kniha je ceněna i z hlediska sociologického – jako průvodce “obscénním, násilným, drsným, obsesivním a sexuálním světem Los Angeles 40. let”. Dnes je kniha považována za Ellroyovo základní dílo.  Kniha byla v roce 2006 zfilmována režisérem Brianem de Palmou. 

Druhý svazek The Big Nowhere (Velké nikde, 1988) se odehrává v 50. letech, v éře senátora McCarthyho. Stavba příběhu spočívá na prolnutí dvou zpočátku nezávislých příběhů - vyšetřování série vražd v homosexuální komunitě a kariéristického vyhledávání komunistů ve filmovém průmyslu.

L. A. Confidential
(1990) je humorně pojatá charakteristika nejrůznějších typů obyvatel Los Angeles, který se blíží až parodii. Děj se týká vyšetřování vražd několika stálých zákazníků restaurací, při němž se střetnou přístupy násilnického vyšetřovatele, vyšetřovatele z narkotického oddělení a politicky ambiciózního policajta. Podle knihy natočil Curtis Hanson v r. 1997 film s Kim Basingerovou, Russellem Crowem, Guyem Pearcem, Kevinem Spaceym a Jamesem Cromwellem v hlavních rolích.


Cyklus završuje
White Jazz (1992), thriller zasazený do r. 1942.

Na
L. A. Quartet navazuje stylově i některými charaktery Hollywood Nocturnes (1994), do něhož je poněkud protižánrově zasazen i příběh o vztahu podvodníka a pitbulla jménem Basko, jehož předlohou je Ellroyův pes.


Z biografického hlediska i z hlediska umění ponořit se do psychologie zločince je zajímavá kniha
My Dark Places (1996), v níž se James Ellroy opět vrací k vraždě své matky i do doby, kdy se sám pohyboval po Los Angeles jako člen zločineckého podsvětí.


V současné době žije v Kansas City.

lb

ZPĚT

D. d.:
Killer on the Road (Silent Terror) (1986)
Fallen Angels: Six Noir Tales Told for Television (1993)
American Tabloid (1995)
Crime Wave (1999)
The Cold Six Thousand (2001)
Destination: Morgue! (2004)
Police Gazette