CLAUSEN, Andy
(vl. jm. André Laloux)
14. 10. 1943 (Belgie)
Básník přímo navazující na whitmanovskou, lindsayovskou a beatnickou tradici veřejné recitace, ovšem s ozvuky blues i ruského futurismu a imaginismu.

Velký vliv na jeho tvorbu a životní styl měl kromě Allena Ginsberga a Jacka Kerouaka především Neal
Cassady, s nímž se osobně setkal v r. 1968. Jeho poezie bývá pro svou obsažnost, rytmus a spád přirovnávána k filmovým záběrům. Tématem jeho básní jsou ti nejobyčejnější lidé (on sám často pracoval jako podavač na stavbách), dělníci, zemědělci, lidé z ulice, tuláci, kterým je jeho poezie určena a jimž také často přednášel z korby nákladních automobilů veden vizí, že poezie dosahuje největšího účinku, když se přednáší, recituje, zpívá a křičí. V letech 1965-68 se aktivně účastnil hnutí kontrakultury, cestoval po USA a Kanadě a při svých vystoupeních naplňoval beatnickou doktrinu přímé a otevřené komunikace.

První sbírku Extreme Unction vydal v r. 1974, ale značnou pozornost vzbudila především druhá sbírka Shoe Be Do Be Ee-Op (1975), která je poctou obyčejnému člověku uprostřed chaotického současného světa. Sbírka mu přinesla přátelství s dalšími básníky - s Allenem Ginsbergem, Gregorym Corsem, Dianou di Prima, Charlesem Bukowskim a Anne Waldmanovou, s nimiž se od poloviny sedmdesátých let často účastnil čtení a přednášek na univerzitách. Na Kerouakovské konferenci v Bouderu (Colorado) v r. 1982 byl zvolen nejzajímavějším básníkem.

Hodně cestuje - navštívil Indii, Nepál, Thajsko, bývalé Československo (1990) a Jugoslávii. Od poloviny 80. let se účastnil recitací v Café Babar se skupinou mladých sanfranciských básníků, a proto bývá někdy přiřazován i k této literární skupině - Babarům. Množství jeho básní je volně na internetu, publikuje v časopise Long Shot, kde vyšla i jeho poslední kolekce básní Beat Bush Issue: Beat Bush Issue! (2004). V současné době žije ve Woodstocku, učí v základní škole, píše básně a věnuje se kamenictví.

Česky vyšlo několik básní ze sbírky Trek To The Top Of The World v antologii Cafe Babar: 20 současných sanfranciských básníků (2005).

Od roku 1999 až do její smrti žil s básnířkou Janine Pommy Vega (1942 - 2010), která v roce 1990  spolu s Ginsbergem, Clausenem a Nanaem Sakakim dalšími navštívila porevoluční Prahu. Ve Woodstocku pořádá každoroční The Annual Janine Pommy Vega Poetry Festival.

lb

ZPĚT


D. d:
Austin, Texas, Austin, Texas
(1981)
The Iron Curtain of Love (1985)
Without Debt (1991)
Trek To The Top Of The World (1995)
40th Century Man: Selected Verse 1996-1966 (1997)
Poems for the Nation: A Collection of Contemporary Political Poems
(editor, spolu Eliotem Kutzem a Allenem Ginsbergem, 1999).

Film, video -

Gang of Souls
(1989)
Cherry Valley Arts Festival 1998: August 7-9: A Tribute to 30 Years of Beat and Bohemian Influence (1998)
Jack Micheline / Andy Clausen